Máte aknózní pleť? Na co všechno při péči nezapomenout
Akné není jen záležitostí období puberty, tyto nepříjemné vřídky a začervenalé pupínky nás mohou trápit i v dospělém věku. A zmírnit příznaky akné vyžaduje péči soustavnou, jinak mají tendenci se vracet.
Na tvorbu akné má vliv řada aspektů. Může to být nesprávná strava, nadměrné pocení, nevhodné oblečení a v neposlední řadě i nevhodná péče o pleť. Všem těmto oblastem je třeba se věnovat, jestli se chceme projevů akné konečně zbavit.
Jaké změny pomohou
V první řadě si proberte šatník a ponechte si jen oblečení z přírodních materiálů, v němž se nepotíte, nebo které dobře saje pot. Tak zamezíte ucpávání pórů na těle. Druhým krokem by měla být změna stravy. Měli byste se vyhnout těžkým mastným jídlům, omezit smažené a kořeněné. Nejlepší stravou je jídlo nezpracované průmyslově, žádné konzervy, polotovary a podobně. Naopak přidejte co nejvíc ovoce a zeleniny, tedy potravy bohaté na vlákninu – ta tělo pomáhá zbavit odpadních látek a tím i toxinů.
Péče o pleť – vhodná kosmetika
Základem péče o pleť je její pravidelné čištění. Rozhodně nepoužívejte přípravky s alkoholem, ta pleť vysušuje a tím ji nutí produkovat nadměrné množství mazu. Používejte šetrné pleťové vody, například květinové nebo micelární. Večer si můžete make up klidně smýt gelem při sprchování a čistící vodou jen lehce dočistit. Dobré je také mýdlo s aktivním uhlím.
I aknózní pleť potřebuje hydrataci. Jenže pleťové krémy často ucpou póry, takže efekt je úplně opačný, než bychom chtěli. Navíc obvykle obsahují látky, které pokožku dráždí a akné naopak zhoršují. Zatím nejlepší se zdají na péči o aknózní pleť lehké (tzv. „suché”) oleje, například jojobový nebo z hroznových jader, nanesené na vlhkou pokožku. Ty pomáhají uzavřít v pleti její vlastní vlhkost, takže není nutná další hydratace. Stejně působí i bambucké máslo nebo kokosový tuk. Stejně jako u potravy, i v kosmetice vybírejte především přírodní přípravky.