Padání vlasů na podzim: Vsaďte na jejich efektivní výživu kolagenem
Podzim je obdobím, kdy se fakticky celá příroda chystá na zimu. Na tyto změny reaguje samozřejmě i lidské tělo. Typickým příkladem jsou bezesporu vlasy. I ony se chrání před případným chladem a dalšími aspekty, jež jsou se zimou nedílně spjaté. Ostatně jsou to právě vlasy, které se távají předním a vděčným tématem mnohých dámských diskusí nejen na internetu. Mnohdy ale vlasový porost netrápí pouze ženy, ale jde o záležitost týkající se i mužů. Jak je to tedy vlastně s vypadáváním vlasů na podzim, kdy je situace ještě stabilní? Dokáže člověk vlastnímu tělu nějakým způsobem pomoct? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujících řádcích.
Vypadávání vlasů jako normální proces, ale…
Jak obyčejní lidé, tak i vědci jednoznačně potvrdí, že vypadávání vlasů patří mezi zcela přirozené procesy. Tedy do jisté míry. Obecně se hovoří o tom, že pokud vám za den vypadne okolo 100 vlasů, jde o normální stav. Jestliže se ale začnete setkávat s chuchvalci vlasů na hřebínku každý den, už něco v pořádku není. Za nadměrným vypadáváním vlasů může stát několik faktorů, a to například:
– genetické dispozice,
– onemocnění,
– nevhodná péče o vlasy
– a mnohé jiné.
Podzimní vypadávání vlasů je poněkud specifické, a proto se mu budeme věnovat podrobněji.
Příčin vypadávání vlasů na podzim může být několik
Důvodů padání vlasů na podzim by bylo možné najít spousty. Podzim je poměrně citlivé období a příčiny vypadávání jsou evolučního charakteru. Jejich primární funkcí pro lidské tělo je samozřejmě jeho ochrana. Vždyť jsou to právě vlasy, které chrání hlavu v zimě před chladem. Takoví prostovlasí lidé by mohli povídat něco o tom, že vyjít bez čepice v mrazech je ryzí nerozum. Stejně tak ale vlasy chrání hlavu i v letním období, kdy panují velká horka. Jde o ochranu před škodlivým UV zářením. Za vypadáváním vlasů může stát ale i nedostatek potřebných látek v čele s vitamíny a především kolagenem. Právě jeho úloha je při růstu vlasů nezastupitelná, a tak se na něj podíváme podrobněji.
Co je kolagen?
Jedná se o jeden ze základních stavebních kamenů lidského těla. Funguje jako dokonale pojivo veškerých buněk, jež se nachází v lidském těle. Hovořit můžeme tedy o buňkách v:
– kloubech,
– kostech,
– šlachách,
– cévách,
– zubech,
– rohovce oka,
– pokožce
– a v jiných částech našeho organismu.
V podstatě je možné říct, že kolagen představuje jakési lepidlo schopné dokonale podpořit práci buněk a tkání. Už jen samotný význam řeckého výrazu kólla, z něhož slovo kolagen pochází, je maximálně výmluvný. Znamená právě lepidlo. Nejvíce kolagenu se v lidském těle nachází v sušině kloubních chrupavek. Jedná se až o 70 %. Právě chrupavky potřebují dostatečné množství vody. K jejímu udržování napomáhá právě kolagen. Chrupavky se řadí mezi nejvíce zatěžované součásti lidského těla a bez kolagenu se neobejdou. Jestliže ho není dostatek, začnou se objevovat mikrotrhliny a následně logicky velké potíže spojené s pohybovým ústrojím člověka.
Když produkce kolagenu klesá…
Spousta lidí se pozitivní účinky kolagenu příliš neuvědomuje. Přitom jsou markantní. Dostatek kolagenu vede nejenom k hezčímu vzhledu člověka, ale také k mnohem pevnějšímu zdraví. Kolagen tvoří největší porci bílkovin v těle, a to až 30 %. Jestliže je kolagenu dostatečné množství, lidské tělo funguje bez problémů. Počítat je třeba s tím, že od 25. roku života produkce kolagenu znatelně klesá. Po 40. roce života se už kolagen netvoří vůbec. Je třeba mu proto efektivně pomoct. Samozřejmě můžeme doplňování kolagenu řešit prostřednictvím kvalitní a vyvážené stravy. I to ale často nemusí stačit.
Kolagen nepomáhá jenom vlasům
Za zdravými vlasy určitě stojí dostatek kolagenu. Právě díky němu vznikají aminokyseliny, jež tvoří keratin. Právě on je základem vlasů. Doplnění kolagenu má pozitivní vliv na vlasové folikuly. Vlasy se pak méně štěpí a snižuje se padání vlasů. Samozřejmě se takto podpoří jejich růst. Skvělý bude i fakt, že se tak často nesetkáte s vlasy v odtoku, vaně nebo jinde, kde se češete. Mimo jiné začnou růst také takzvané baby hair, tedy nové vlásky vyrůstající z okolí čela. Vlasy zhoustnou, což bude jednoznačným dokladem působení kolagenu. Vlasy jsou mimo jiné mnohem lesklejší, pevnější a zapomenout můžete i na roztřepené konečky. Mimo jiné se účinky kolagenu projevují i jinde. Typická je v tomto ohledu především pleť, jež je mnohem pevnější, svěžejší a pružnější. Navrací se jí mladistvý vzhled. Kolagen je vynikající i při podpoře růstu a kvality nehtů. Jeho dostatek poznáte podle toho, že nehty jsou pevné a nelámou se. Jinak si můžete být jistí tím, že díky kolagenu se budete cítit maximálně svěže i při plném tréninku. Kvalitní bílkoviny se podílejí na vzniku svalové hmoty a podpoře elasticity kůže. Bez kolagenu se v tomto případě také neobejdete.
Dodat vlastními tělu kolagen není složité
Naopak. Existuje spousta doplňků stravy, které přirozeně dodají kolagen. Jen je zapotřebí dát pozor na to, aby se jednalo o kvalitní preparáty. Namísto tekutého kolagenu doporučujeme spíš práškovou formu, která je účinnější. Naším tipem je konkrétně Inca Collagen. Jedná se o vysoce kvalitní český produkt. Jestliže zvolíte ten v práškové podobě, jednoduše ho pouze smícháte s vodou a vypijete. Následně se dostanete přes tenké střevo až do krevního řečiště. Optimální je jeho užití společně s vitamínem C, který napomůže vašemu organismu k tomu, aby se kolagen naplno vstrěbal. A jak vysoká je optimální denní dávka kolagenu? Pohybuje se okolo 3 gramů. Nejvyšší dávka by neměla přesáhnout 10 gramů.