Rostlina topinambur – proč ji potřebujete mít doma
Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus) nebo také topinambur hlíznatý je sice rostlina především na zahradu, dá se ale pěstovat i ve větší nádobě. Vzhledem k tomu, že dorůstá do výšky až 3 m, měli byste rostlině poskytnout vhodnou oporu.
Topinambury nejsou nijak zvlášť náročné na pěstování, naopak – na poli se z ní může stát obtížný plevel, jestliže nejsou všechny hlízy důkladně sklizeny. Na zahrádce to až tak nevadí, pokud nesklizené hlízy neobjeví hraboši, vyroste z nich následující rok nová rostlina.
Topinambur můžete pěstovat v jakýchkoliv podmínkách, snáší sucho i vlhké prostředí, nevadí mu ani mrazíky. V interiéru může být dekorativní květinou i zásobárnou zralých hlíz. Ty totiž poměrně rychle podléhají zkáze, proto je dobré sklízet je postupně.
Proč je dobré pěstovat si topinambur
Ať už chcete pěstovat topinambury doma nebo na zahradě, děláte dobře. Hlízy této rostliny jsou totiž opravdu obdivuhodné, využít se ale dá celá rostlina.
Hlízy topinamburu neobsahují žádný škrob, za to jsou bohaté na stopové prvky, především železo, křemík a draslík. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C, pektinu, ale hlavně inulinu. Ten má velice příznivé účinky pro lidský organismus: podporuje růst příznivých mikroorganismů a zároveň omezuje růst patogenních mikroorganismů. Inulin snižuje glykemický index potravin, Ideální způsob konzumace topinamburů je za syrova, například v zeleninových salátech.
Pokud pěstujete topinambury na zahradě, můžete je využít jako větrolam pro choulostivější rostliny, dřevnaté stonky lze štěpkovat a použít jako mulč, případně zkompostovat. Zelené nezdřevnatělé výhonky, stejně jako hlízy samotné, můžete podstrojit králíkům či dalším hospodářským zvířatům. Právě díky obsahu prebiotické vlákniny inulinu budou vitálnější a zvýší se jim imunita.