Triky jak nejlépe vyčistit koberec

V domácnosti s malými dětmi nebo zvířecími mazlíčky dochází poměrně často k nehodám, které nezůstanou bez následků. A vy pak musíte řešit problém, jak vyčistit skvrnu na koberci. 

Koberec se dá obecně vyčistit dvěma způsoby – mokrou či suchou cestou. Říká se sice, že co je mokré, to je čisté, v případě koberce to ale nemusí být nutně obecná pravda. Naopak, některý materiál vlhko vůbec nesnese. Možná je dobré vyzkoušet v případě podobných nehod metody našich babiček. Věřte, mají něco do sebe, vždyť je prověřil čas.

Univerzální jedlá soda

Stále mě udivuje, jak všestranné je využití sody v domácnosti. A samozřejmě vám pomůže i se zašpiněným kobercem. Dokonce ho zbaví i nepříjemného zápachu. Nasypte ji na povrch koberce a nechte ji chvíli působit. Následně přejeďte koštětem, aby se dostala hlouběji, a po 30 minutách vysajte vysavačem. Můžete ji klidně nechat i přes noc, koberci nijak neublíží.

Sůl má stejný účinek

Sůl můžete použít podobným způsobem, jen ji musíte nechat působit o dost déle. Prostě ji nasypte na koberec a nejméně dva dny ji nechte působit. Pomůže, když přes posypané místo budete často chodit, abyste ji “zadupali” až na podklad. Po 2 – 3 dnech koberec pořádně vyluxujte.

Kysané zelí osvěží barvy

Možná vás to překvapí, ale kysané zelí čištění koberců používalo hodně často. Ovšem musí být opravdu to kysané, ze sudu (kupované v sáčku), sterilované není k ničemu. Ze zelí vymačkáte šťávu a hustě jím posypete koberec. Necháte chvíli působit a pak ho koštětem nebo hadrem budete po koberci posouvat a převracet. Přímo vám před očima bude zelí šednout, jak na sebe bude nabalovat prach a nečistotu z koberce. 

Potom zelí z koberce smeťte košťátkem a potom ještě koberec vyluxujte. Rozhodně ho nevysávejte hned vysavačem, jedině že byste hned potom vyhodili sáček do odpadků, případně bezsáčkový vysypali a celý vymyli. Odér z tlejícího zelí by vám totiž trochu znepříjemnil domácí atmosféru.