Typy koberců do obývacího pokoje
Nejprve obvykle řešíme otázku, jestli koberec do obýváku pořídit nebo ne. Proč si ho přece jen pořídit? Koberec je sice trošku náročnější na údržbu než běžné typy podlah, s dnešními multifunkčními vysavači to ale není žádná hrůza.
Výhody koberce jsou jasné: koberec pokoj zateplí, funguje také částečně jako zvuková izolace. Sousedi bydlící pod vámi neuslyší ani dupot, ani když vám něco upadne na zem. V neposlední řadě koberec působí jako dekorativní prvek a dotváří vzhled místnosti. Teď už jde jen o to, jaký typ koberce do obývacího pokoje zvolit.
Kusový vs. celoplošný koberec
Jestliže máte v obývacím pokoji hezkou podlahu, asi ji nechcete celou zakrýt. V takovém případě je lépe vybrat kusový koberec, který zabírá jen část podlahy, třeba jen pod konferenčním stolkem.
U kusového koberce pak můžete být při výběru odvážnější a volit barevnější kus, klidně i se vzorem. Barvy vybírejte s ohledem na zbytek zařízení, využijte i pravidla, že světlé neutrální barvy místnost opticky zvětší, naopak tmavé koberce zútulní velký prostor.
Pokud je podlaha ve vašem obývacím pokoji nevzhledná, případně jestli žijete v přízemí a podlaha je tak příliš studená, má koberec “ode zdi ke zdi” své opodstatnění. U celoplošného koberce je lepší volit decentnější barvy a jednoduchý vzor, aby celkovou koncepci pokoje nenarušoval, ale naopak doplnil, doladil.
Výběr koberce podle materiálu
Je jasné, že koberce z přírodního materiálu (vlna, bavlna, hedvábí) jsou mnohem trvanlivější a vypadají reprezentativně, ale pořizovací cena je vyšší. Právě z finančních důvodů proto častěji sáhneme po syntetických materiálech. Rozhodně to ale není taková chyba, i syntetické koberce mohou být kvalitní a vypadat úžasně. Jejich nespornou výhodou je fakt, že je nemají v oblibě roztoči, takže mohou být klidně i na podlaze alergika.