Znáte to sami: sotva otevřete okno, máte pokoj plný much a mušek, komárů, berušek a dalšího hmyzu. s moukou si občas přinesete mola potravinového a opravdový problém nastane, když se vám v domácnosti usadí švábi nebo štěnice. Jak se veškerého toho otravného hmyzu zbavit? Pomáhají i ověřené babské rady.
Jestli jste letos zase nenainstalovali do oken sítě proti hmyzu, nejspíš se teď potýkáte s octomilkami, masařkami i komáry. Ještě nedávno to byly vosy a sršni. Jak zabránit tomu, aby vám do bytu létal obtížný hmyz?
Voňaví pomocníci proti hmyzu
Už naše praprababičky stavěly do oken květináče s muškáty, afrikány, mátou, rozmarýnem, bazalkou či levandulí. Kromě toho, že hezky vypadají, jejich vůně je hmyzu protivná. Takže se k takto vyzdobenému oknu ani nepřiblíží. Stejně tak na ně funguje například pach hřebíčku (koření). Stačí ho dát do misky, spařit vodou a misku postavit na parapet. Komárům zase vadí silice skořice, stejně pomáhá i eukalyptus, tea tree nebo citronela. Všechny tyto silice se používají i jako repelenty.
Lapače a mucholapky
V některých místech (na vesnicích poblíž chovu hospodářských zvířat) je výskyt much tak vysoký, že vám do domu zalétnou, i když máte v oknech sítě. Stačí otevřít dveře. V takovém případě asi nehledíte na estetiku a nad stůl zavěšujete mucholapku. Sice nepůsobí vábně, ale je účinná. Na stejném principu fungují i mololapky, které si můžete pověsit do spíže nebo skříňky s potravinami. Na moly šatní funguje levandule v sáčku zavěšeném ve skříni nebo kousek cedrového dřeva (truhly na prádlo i na mouku se vyráběly právě z cedru). Na octomilky i vosy zabírají lapače – do sklenice s užším hrdlem dejte trochu sladké šťávy a postavte někam stranou. Hrdlo můžete přetáhnout fólií a udělat do ní jen malé dírky, aby hmyz mohl vlétnout, ale nenašel cestu zpět.
Rada na závěr: Pokud jde o šváby, rusy a štěnice, tam je opravdu nutný plošný zásah odborné firmy. Sami se jich nezbavíte, jen je na čas zaplašíte. Vrátí se a navíc se rozlezou i do sousedství.